Diyetisyen ve Beslenme

Fizyomaris Sağlıklı Yaşam Merkezinde önceliğimiz bireylerin sağlığını korumak ve geliştirmek bu nedenle ayrıntılı sağlık öyküsü alarak, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda tamamen onlara özel beslenme programı hazırlıyoruz. Her bireyin sağlık durumu, fiziksel aktivite seviyesi ve yaşam tarzı farklı olduğu gerekçesiyle kişiye özel menüler oluşturuyoruz. Ayrıntılı vücut analizi yapan tartımız ile haftalık değişimleri daha iyi takip edebiliyor ve bireyi daha iyi değerlendirebiliyoruz. Zayıflama programımızda kısıtlayıcı ve yasaklayıcı diyetlerden ziyade danışanlarımızın özgür olduğu, porsiyon kontrolünü öğretmeyi amaçlayan menüler planlıyoruz.

• Aylık zayıflama paketimizin içeriği:
• Kişiye özel haftalık menü
• Haftalık ölçüm ve değerlendirme
• Whatsappp desteği
• Pratik sağlıklı tarifler

Diyetisyen ve Danışmanlık

Diyetisyen ve Danışmanlık Hizmetlerimiz

Kilo alma/verme:
Dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir hızla hayatımıza giren bir hastalık olan şişmanlık bizleri ne yazık ki sadece fiziksel olarak değil, kronik birçok hastalığı davet etmesiyle metabolik olarak da sıkıntıya sokmaktadır. Bunlara ek olarak aynı zamanda ruh sağlığımızı da olumsuz etkileyerek depresyon ve anksiyeteye eğilimi arttırmaktadır. Şişmanlık, besinlerle alınan enerji miktarı ile enerji harcanması arasındaki dengesizliğe bağlı olarak vücuttaki yağ miktarının artması ile oluşur. Kontrol altına alınmaz ile insülin direnci, Tip2 diyabet, hiperkolesterol, hipertansiyon, uyku apnesi, dislipidemi vb sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle başta sağlık için kilo vermek oldukça önemlidir.

Fazla kilo gibi aynı zamanda aşırı zayıflık hali de sağlık açısından oldukça zararlıdır. Vücut kendini besleyemediği gibi hormon dengesinde de bir takım problemler meydana gelebilir. Bunun sonucunda en sık karşılaşın sağlık sorunu kısırlıktır. Bu nedenle bireyler boy, cinsiyet, yaşına göre sağlıklı olan kilolarında olmalılardır. Eğer fazla kilolarınızdan veya kilo alamamaktan şikayetçi iseniz kurumumuzun diyetisyenine başvurabilirsiniz.

Gebelikte Beslenme:
Gebeler için özel beslenme programları oluşturmamızın amacı annenin sağlığını korumak, bebeğin büyüme ve gelişmesini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlamaktır. Gebelikte doğru beslenme bu dönemde sağlıklı beslenmek erken doğum riskini, gebelik şekerini, kabızlığı, mide yanmalarını, yüksek tansiyonu, anemiyi ve preeklemsi gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır. Bunlara ek olarak gebelik sürecinde doğru kilo alımı doğum sırasında ve bebeğin gelecekteki sağlığı için oldukça önemlidir. Anne sütünün oluşması ve devamının sağlanarak kaliteli emzirme yapılabilmesi için de doğru beslenme son derece önemlidir.

Anne ve Çocuk Beslenmesi:
İlk 1000 gün anne ve bebek bağlanması, sağlığı için oldukça önemlidir. Tamamlayıcı beslenmeye ne zaman geçilmeli? Bebeğimin doyduğunu nasıl anlayabilirim? Emzirirken diyet yapabilir miyim? Doğum kilolarımdan nasıl kurtulabilirim? Sütümü nasıl arttırabilirim? Ne kadar emzirmeliyim? gibi soruların cevapları ve bebeğinizin büyüme gelişmesi, kendi doğum kilolarınız için diyetisyenmize başvurabilirsiniz.

Anne çocuk beslenmesi bebeğin optimumu büyüme gelişmesini, annenin süt kalitesinin artmasını, sağlıklı olmasını amaçlamaktadır.

Adolesan (ergen) Beslenmesi:
Ergenlik dönemi, çocukların fiziksel özelliklerini en çok önemsedikleri dönemlerden biridir. Bu yaşlarda eğer doğru yönlendirilmezlerse kulaktan dolma yanlış bilgileri güzellik uğruna sağlıksız diyetler deneyerek büyüme ve gelişme dönemlerini olumsuz etkileyebilirler. Hala büyüme ve gelişme çağında olan bu yaş grubu yanlış beslenme ile dönüşü olmayan, kalıcı hasarlara neden olabilir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzda bu tarz eğilimler gözlemliyorsanız bir diyetisyenden danışmanlık alabilirsiniz.

Okul Çağı Beslenme:
Yetişkinlerde karşılaştığımız birçok hastalığın aslında temelinde çocukluk çağında yapılan bazı hatalar nedeniyle oluştuğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuza ne kadar doğru bir beslenme eğitimi veriyorsunuz, onlara nasıl örnek oluyorsunuz? Okulda beslenmesi doğru yönlendiriliyor mu? Doğru beslenmenin okul performansını etkilediğini biliyor muydunuz? Eğer kafanızda soru işaretleri varsa diyetisyenimizden sağlıklı ve dengeli beslenme danışmanlığı alarak hem çocuğunuza hem kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Sporcu Beslenmesi:
Spor fiziksel olarak performans gerektiren bir aktivitedir. Performansın yüksek seviyede kullanılması için düzenli antrenman yanında sağlıklı, düzenli ve kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme planının yapılması ve uygulanması çok önemlidir. Kurumumuzda sporcunun yaptığı spor dalını, vücut komposizyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlar ve takibini yapmaktayız.

Alerji- Besin İntoleranslarında Beslenme:
Besin alerjileri,kimi zaman bebeklik döneminden başlayarak kimi zamanda daha sonrasında ortaya çıkan insan hayatını olumsuz etkileyen bir etmendir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin beslenmesine, çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmelidir. Beslenme ve diyet uzmanları bireylerin besin alerjileri nedeniyle diyetlerinden çıkardıkları besinlerin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumuna yol açmaması için bireylerin sağlıklı şekilde beslenmesini planlar.

Tedavi Edici Beslenme:
Kalp hastalıkları, gut, diyabet, böbrek ve idrar yolu taşı gibi sağlık sorunlarında tedavi edici veya tedaviye yardımcı beslenme programları hazırlanmaktadır. Beslenme programı hazırlanır iken mutlaka doktor bilgilendirilmekte, irtibat halinde olunmakta ve laboratuvar bulguları değerlendirilmektedir. Doğru bilgi ve kişisel programlar ile Marmaris’te en iyi şekilde diyetisyenlik hizmeti veriyoruz.

Yeme Bozukluklarında Beslenme:
Yeme bozukluğu tedavisinde amaç; bozulmuş yeme davranışını değiştirerek yemek konusuna farklı bir yaklaşım getirmek ve yeni bir yeme düzeni kurmaktır. Yeme bozukluğunun giderilmesinde diyetisyenimiz klinik psikoloğumuz ile işbirliği halinde çalışmaktadır.

Diyetisyen, bireylerin sağlık durumuna, hastalıklarına, antropometrik ölçümlerine, laboratuvar bulgularına ve tedavilerine uygun olarak besin öğesi gereksinimlerini belirleyen, beslenme programlarını ve beslenme eğitimlerini düzenleyen sağlık uzmanıdır. Diyetisyen, beslenme ve diyet programlarını bireylerin yaşamını, fiziksel özelliklerini, sağlık durumunu değerlendirerek oluşturur.

Diyetisyenin görevi yalnızca kilo verilmesini sağlamak değildir.Diyetisyen aynı zamanda tip 2 diyabet, böbrek , karaciğer hastalıkları gibi çok çeşitli hastalıklarda tedaviye yardımcı veya tedavi edici beslenme programlarını hazırlayan kişidir.