Fizyoterapi

Manuel Terapi

Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adidir. Manuel Terapi, ülkemizde henüz yeni bir tedavi olsa da, geçmişi Hipokrat’a kadar dayanmaktadır ve modern tıp’ta da yerini çoktan almıştır. Yaklaşık bir asırdır ABD ve Avrupa ülkelerinde fakülteleri kurulmuş bir bilim dalıdır. Ülkemizde ise, Manuel Terapi eğitimi almış Fizyoterapistler tarafından tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak, diğer fizik tedavi metotlarıyla da bütünleştirilerek gereksiz ameliyatları önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak üzere tüm kas iskelet sistemi problemlerinde uygulanmaktadır. Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yüzyıldan fazla bir süredir uygulanan manuel terapi, maniplasyon mobilizasyon

Manuel Terapinin amacı:

Eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi postüral denge içinde en yüksek derecede ve ağrısız artırıp fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır.

Fizyoterapist; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir.

Manuel Terapi

Skolyoz

Skolyoz

Skolyoz adı verilen omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi veya kendi etrafında dönmesiyle gelişir. Skolyoz, küçük yaşlarda başlayıp, tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir.

Skolyozun Tedavi sürecini Cobb Açısı denilen omurların kendi arasındaki açılaşma derecesi belirler. Hafif derecelerde sadece egzersiz tedavisi ve/veya korse tedavisi yeterli olduğu gibi yüksek derecelerde cerrahi işlem gerekebilir. Hastalar ister korse tedavisi almış ister cerrahi müdahale görmüş olsun, bir süre fizyoterapistler eşliğinde rehabilitasyon hizmeti almalıdırlar. Belirtiler görülmeye başlandığında skolyoz tedavisine alınan hastalar, kendi fiziksel özelliklerine göre özel tedavi görmelidir.

Vücüt ve Postür Analizi

Postür, kişinin ayakta dururken, otururken veya uzanırken vücudunun bulunduğu pozisyondur. Bir diğer deyişle duruşudur. İyi postür minimum çaba ile vücutta maksimum yeterliliği sağlayan duruştur. Vücut, en uygun pozisyondayken en iyi şekilde çalışır.

Kötü postür, amaca tam olarak hizmet etmeyen kasların gereksiz miktarda kasılmasına neden olan postürdür. Eğer postürün ideal diziliminde herhangi bir uyumsuzluk varsa, yaralanma ve ağrılar meydana gelebilir.Fizyoterapistler lisans eğitimlerinin en başında işe vücut ve postür analizini öğrenerek ve uygulayarak başlar.

Böylece hastalıklarının önlenmesi, oluşabilecek anormalliklerin engellenmesi ve mevcut durumdaki dengesizliklerin altta yatan nedenlerini de göz önüne alarak oluşturulacak tedavi için en etkili egzersiz programlarını tasarlar ve uygular.Etkili bir egzersiz programı oluştururken postür analizi çok önemlidir. Hepimiz temelde çok farklı vücut tiplerine sahibiz. Doğru yapılan bir postüral analiz, eğitmenin egzersiz programını oluşturmasına yardımcı olur.

Vucut ve Postur

Postür en kısa tamımıyla vücudumuzu duruş şekli, vücut kısımlarının diziliş ve düzenidir. Vücudumuzun duruşu, duygusal durum, vücut tipi, alışkanlıklar, kalıtım ve kas dengesi gibi birçok faktör tarafından belirlenir. Günümüzde birçok insan çalışma düzeninden ve hareketsizlikten ötürü vücudunu doğru postürden uzaklaştırıyor ve buna bağlı olarak vücutlarında ağrılar ortaya çıkıyor oysaki doğru duruş ve ağrısız bir yaşam zor değil! Fizyomaris’te duruşunuzu değerlendirip size uygun egzersizler düzenleyerek sizleri ağrılarınızdan kurtarmaya ve kaliteli bir hayat sürmenize olanak sağlıyoruz. Postür (duruş) bozuklukları ilerleyip vücut deformitelerine neden olabilir. Bu durumda oluşabilecek hastalıkları saymak gerekirse, Skolyoz, Kifoz, Lordoz, Sırt ağrıları, Bel -boyun ağrıları, Ayak dileği-diz-kalça eklem rahatsızlıkları, Kas kısalıkları.

Tüm bu yanlış dizilimlerden kurtulmak ve vücut düzgünlüğünü sağlamak için Fizyomaris’te önce postür analizinizi sonrasında yapıp tamamen size özel egzersizler düzenliyoruz. Oluşturduğumuz Kişiye Özel Egzersiz programı sonucunda daha sağlıklı bir vücuda, dolayısıyla daha ağrısız ve kaliteli bir yaşama geçiş yapmış oluyorsunuz.