Pilates

Pilates

Tamamı fizyoterapistlerden oluşan eğitmen kadrosuyla pilates reformer Marmaris’te bir ilk olan Fizyomaris, size pilatesi daha doğru yapma imkanı sunuyor. Bizler insan vücuduna, hastalıklara ve tedavilere hakim bir meslek grubu olarak pilatesi hem sağlıklı kişilerin sağlıklarını devam ettirmeleri için hem de rahatsızlıkları bulunan kişilerin tedavileri için kullanıyoruz. Her yaş grubundan her sağlık düzeyinden kişiyle çalışarak pilatesi herkes için uygulayıp odağımıza ’Sağlığı’ yerleştiriyoruz.

Fizyomaris Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde uyguladığımız Pilates derslerini aşağıdaki gibi ayırabiliriz:

• Mat pilates
• Reformer (aletli) pilates
• Klinik pilates
• Hamile pilatesi

Pilates

Mat Pilates

Mat Pilates

Mat pilates, minder üzerinde kendi vücut ağırlığımız ile yapılan faydalı egzersizler serisidir.

Ders esnasında farklı hareket modifikasyonları için; çember, farklı boylarda pilates topları, bant gibi ekipmanlar da kullanılmaktadır. Mat pilates, kolay taşınan, kolayca ulaşılabilen ve birbirleri yerine kullanılabilen eşyalar ile yapılabilen bir spor türü olduğu için hemen hemen her yerde yapılabilir.

Mat pilateste beden ağırlığı egzersizleri vardır ve bunlar yerde uygulanırlar, yumuşak, akıcı hareketler ile eklemlere yük bindirilmez, bu da onu her yaştan ve her sağlık durumundan insan için uygun hale getirir.

Reformer Pilates

Mat pilatesle birçok benzerliği olan reformer pilates, mat kullanımı yerine aletlerin yardıyla yapılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış aletler sayesinde vücudun “kendi ağırlığıyla” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmasını hedeflemektedir.

Aletli pilates (reformer) sistemi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Joseph Pilates tarafından keşfedilmiş ve ilk zamanlarda bir çeşit terapi yöntemi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise sağlıklı bir omurga, fit bir görünüm ve dayanıklı bir bedene ulaşma hedefiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.Aletli pilatesin mekanizmasındaki yaylar kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok egzersiz hareketi yapmanız mümkün hale gelir.

Reformer Pilates

Klinik Pilates

Klinik Pilates

Klinik Pilates tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler (bel fıtığı, boyun fıtığı, duruş bozuklukları, sırt ağrıları, boyun düzleşmesi vb.) sonrası da doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla uygulanabilmektedir

Hamile Pilatesi

Pilates; vücudun güçlü, esnek ve dengeli olması için yapılan dünya çapında kabul görmüş bir egzersiz türüdür. Pilatesi gebelik sürecinde uygulamak ise hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Pilates yapan hamileler, doğum anına önceden hazırlanmış ve vücudunu hem gebelik süreci içerisinde hem de doğum sonrası için en iyi şekilde eğitmiş olur. Gebelik surecinde düzenli şekilde yapılan Pilates, kişinin hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatlamasına ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Doktorunuz onayladıktan sonra gebeliğin 12-16. Haftalarından itibaren size özel yapılan plan dahilinde fizyoterapistinizle egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu süreçte doğru yapılan pilates egzersizlerinin faydalarını sıralamak gerekirse:

*Normal doğum sirasinda, güçlendirip gevşemeyi öğrettiğiniz pelvik taban kasları sayesinde rahat ıkınarak konforlu bir doğum yapma imkanı bulursunuz.

*Bacak ve kalça cevresi, kol ve omuz cevresi kasları kuvvetlendigi için güçlendiği için bebeğinizi çok daha rahat taşırsınız.

*Hamilelikte olusan agrilar, omurga sorunlari ve postür bozukluklatinin onune gecer.

Duzenli yapilan egzersiz hormon ve vucut dengesine destek olur. Gebelik döneminde duygusal dalgalanmalarıniz daha az olur ve psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.

*Doğumdan sonra perine kaslarınız kendini daha hızlı toparlayacağı için cinsel yaşama daha çabuk dönersiniz ve ilişkiden aldığınız tatmin artar.

*Bel ve sırt bölgesindeki kasları güçlendirdiği için ağrılarınız azalır.Hamilelik boyunca hazımsızlık ve ödem gibi sorunları mümkün olduğunca az yaşarsınız. Göğüs kaslarınız kuvvetlenir ve karın kaslarıniz doğumdan sonra kendini daha çabuk toplar.

*Bebeğinizin hamilelik süresince rahme yaptığı baskı, pelvik tabandaki kaslarda sarkmaya neden olarak idrar kaçırmaniza yol açabilir. Pilatesle idrar kaçırma sorunundan da kurtulursunuz.

Hamile Pilatesi

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen, amacı kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek olan bir egzersiz sistemidir. Egzersizler özel olarak tasarlanmış aletlerle veya mat üzerinde yapılır. Pilates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Egzersizler eğitmen eşliğinde kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Pilates bedeni daha iyi tanımayı sağlar ve etkilerini günlük hayatta da hissederiz.